tryptyk aleja w parku

Obrazy nie są już dziś tak popularne we wnętrzach, jak dawniej. Być może wynika to z faktu, że te prawdziwe arcydzieła dostępne są dla nielicznych, a przeciętnej jakości obrazek młyna, wiejskiej chaty czy bukietu tulipanów w wazonie kosztuje w galerii więcej niż przeciętne miesięczne zarobki. Na szczęście z pomocą przychodzą nowoczesne technologie, dzięki którym powstają kompozycje o wiele tańsze, o wiele bardziej zróżnicowane tematycznie i dostępne dla każdego przeciętnego Polaka. Z pewnością do takich produktów można zaliczyć dekoracje drukowane na podstawie fotografii lub komputerowych kompozycji graficznych z wykorzystaniem równych technik przetwarzania obrazu.

Nowoczesność w obrazach przejawia się jednak nie tylko w technice ich wykonania, ale również w tematyce, która obejmuje w zasadzie wszystko, co tylko można utrwalić obiektywem, a nawet znacznie więcej, bowiem kategorię wzbogacają kompozycje abstrakcyjne i cyfrowo barwione na nienaturalne kolory, dzięki czemu tworzą nieco surrealistyczne dekoracje wnętrz. Drugim czynnikiem, który wskazuje na nowy trend w tej dziedzinie jest dzielenie obrazów, czyli tworzenie kompozycji wieloelementowych w różnym układzie, wielkości i proporcjach, a także na różnych zasadach doboru elementów wzoru.

Nowoczesne obrazy wieloczęściowe, których przykłady można znaleźć na http://kopia.obrazynasciany.pl/obrazy/obrazy-czesciowe/ to doskonały przykład, jak wiele różnych kompozycji można stworzyć przy założeniu, że do dyspozycji pozostają dyptyki, tryptyki i kaskady. Liczba paneli w obrazie to tylko jedna z cech pozwalających na modyfikację. Panele też mogą być zestawiane w układzie poziomym i pionowym oraz w różnych proporcjach, dzięki czemu całość tworzy prostokąt o pożądanych parametrach. Jedną z opcji są też kompozycje asymetryczne, w których jeden z paneli bywa szerszy od pozostałych.

Na uwagę w nowoczesnych dzielonych obrazach zasługuje też dobór motywu. Jedynie w kaskadach jest to ten sam obraz przedstawiony w postaci wycinków umieszczonych na poszczególnych elementach kompozycji tak, aby tworzyły jednolitą całość. W dyptykach i tryptykach można łączyć ze sobą części tego samego motywu – np. krajobrazu, albo zestawić ze sobą dwa czy trzy całkowicie odmienne elementy, ale powiązane tematycznie. Przykładem jest dyptyk z drzewem w pozytywie i negatywnie, albo tryptyk z tym, samym elementem w trzech różnych kolorach. Nowoczesne obrazy wieloczęściowe to ogromne możliwości dopasowania dekoracji do pustej przestrzeni ścian.

dyptyk planety kaskada dmuchawcetryptyk zegar, mszyna i aparat tryptyk drzewa w negatywie

Poczytaj więcej o obrazach