Obrazy towarzyszą człowiekowi od wielu stuleci pojawiając się we wnętrzach zarówno, jako element dekoracyjny, jak i sposób wyrażenia określonych emocji, uczuć czy poglądów. W dawnych domach szlacheckich, gdzie szczególne znaczenie miało podkreślanie swoich korzeni oraz przynależności do konkretnego rodu na ścianach pojawiały się kolekcje portretów rodzinnych, które upamiętniały bardziej znamienitych przodków. Z czasem ich miejsce zajęły piękne pejzaże znanych mistrzów, będące synonimem bogactwa, dobrego gustu i sprzyjania sztuce, a także obrazy przedstawiające martwą naturę uznawane za tyleż piękne, co neutralne.
Do czasów współczesnych wiele z tych tradycyjnych kompozycji zachowało się w pierwotnej postaci i podobnej roli, a chociaż portrety zastąpiły rodzinne zdjęcia pejzaż oraz martwa natura nadal króluje w tradycyjnych wnętrzach. Obrazy klasyczne nie są może czymś szczególnie wyszukanym i nie stanowią odniesienia do współczesnych trendów, jednak mają jedną niepodważalną zaletę – ponadczasowość. W rzeczywistości oznacza to, że za rok, dziesięć czy sto lat nadal będą pasowały do wnętrz szczególnie tam, gdzie wymagana bywa pewna neutralność tematyczna. To kompozycje wnoszące przyjemny element dekoracyjny do wnętrza, nawiązujące do pozytywnie kojarzonej natury, bez podtekstów czy cech urażających osobiste uczucia.
Obrazy klasyczne
Jak te na stronie http://kopia.obrazynasciany.pl/obrazy/krajobrazy/ nie stanowią jednak ograniczonej i jednorodnej grupy tematycznej. Pomimo prezentacji krajobrazów, dzięki możliwości ich przedstawiania w wielu różnych formach, a także dzięki kolorystycznej i przestrzennej modyfikacji za pomocą komputera są to obrazy bardzo zróżnicowane. Do tradycyjnych wnętrz najlepiej pasują te typowe odwzorowania rzeczywistości, zielone łąki i lasy, drogi prowadzące gdzieś w nieznane, wiejskie chaty czy górskie pejzaże. W bardziej nowoczesnych, wymagających podkreślenia konkretnego stylu wnętrzach świetnie zaprezentują się intensywnie kolorowe kaskady z zachodami słońca czy wzbogaconym nietypowym amarantowym kolorem drzewem.
Obrazy klasyczne pomimo pewnego zakwalifikowania do grupy uznawanej za tradycyjną i neutralna mogą równie nowoczesne, jak kolorowe abstrakcje czy motywy wielkomiejskie. Tym wyróżnikiem są na przykład nietypowe kolory elementów natury uzyskiwane dzięki barwieniu za pomocą filtrów. Dzięki nim drzewa w sadzie czy niebo nad morzem zyskuje taką barwę, jaka najlepiej komponuje się z wystrojem wnętrza. Obraz z samotnym fioletowym drzewem na wzgórzu z jednej strony zalicza się do klasycznych, z drugiej jest futurystycznym spojrzeniem na artystyczną kreację autora. Elementem decydującym o współczesnym podejściu do sztuki są też kompozycje wieloczęściowe.