Tryptyk jest pojęciem ogólnie znanym i rozumianym także w odniesieniu do sztuki, dlatego o obrazach w takiej formie trudno powiedzieć, że są pomysłem innowacyjnym. Tym, co zwraca uwagę i jest odniesieniem do nowoczesności może być technika ich wykonania oraz spojrzenie na kompozycję, która często daleko odbiega od realizmu. Obrazy pojawiły się w sztuce już wiele stuleci wstecz, a zaglądając w głąb historii można nawet zaryzykować stwierdzenie, że są tak stare, jak sama ludzkość. Przez wiele stuleci jednak pomimo ogromnego zróżnicowania trendów i stylów niemal zawsze stanowiły wierne odzwierciedlenie rzeczywistości.
Współczesne tryptyki to przede wszystkim zaprzęgnięcie do działania nowoczesnych środków technicznych takich, jak aparaty cyfrowe, komputery i techniki drukowania. Dzięki nim rzeczywistość – jeśli jest na obrazach odzwierciedlana – odbiega od kanonu jej artystycznej prezentacji, a jest sposobem uchwycenia niepowtarzalnej chwili. Na tym polega różnica pomiędzy sztuką średniowieczną czy barokową, a nowatorskim podejściem do obrazu. Tryptyk w dziedzinie kompozycji stwarza jeszcze więcej możliwości, bowiem poza samym wyborem tematyki można ją jeszcze prezentować w różnych układach i zestawieniach barwnych.
Opisanie tryptyku jednym zdaniem jest niemożliwe, bo chociaż wszystkie tego rodzaju obrazy łączy jedna wspólna cecha – podział na trzy elementy, to każdy z nich różni się od pozostałych wieloma aspektami. Pierwszy z nich to kształt i wielkość poszczególnych modułów, które mogą być kwadratowe lub prostokątne, w układzie pionowym, albo poziomym. Każdy z formatów tworzy w całości inną bryłę, od regularnego kwadratu po wyciągnięty wąski pas na podobieństwo obrazu panoramicznego. Drugi istotny element w tryptykach to sposób prezentacji tematu. Może to być jeden obraz podzielony na trzy elementy. Mogą to być trzy jednakowe obrazki w tym samym kolorze lub w różnych barwach. Może to też być układ trzech odmiennych obrazków połączonych tematem lub barwą.
Tryptyki, których przykłady zaprezentowano na stronie http://kopia.obrazynasciany.pl/obrazy/tryptyki/ mogą w bardzo zdecydowany sposób wpływać na wnętrze, dlatego przez wyborem odpowiedniego obrazu trzeba dokładnie przemyśleć planowane efekty. Kształt całej kompozycji musi być dopasowany do miejsca, w którym będzie umieszczona, dlatego wolne, duże przestrzenie lepiej wypełnią układy o harmonijnym formacie, a wąskie pasma ścian nad meblami czy pomiędzy nimi – tryptyki wyciągnięte w układzie poziomym lub pionowym. Warto też spojrzeć na asymetrię, która zapewnia ciekawy, bardzo nowoczesny efekt i zarazem pozwala dopasować obraz do ciężaru całego wyposażenia wnętrza.